värvipliiatsid

Nagu pealkirigi “värvipliiatsid – kuidas nendega värvida ja joonistada?” ütleb, siis teeme tänases blogi artiklis juttu värvipliiatsitest ja kuidas nendega värvida ja joonistada. Tegu on pliiatsitega, mis sobivad kasutamiseks juba väikesele lapsele, kes soovib oma loomingulist poolt väljendada ning, mis annavad võimaluse kõigile panna paberile oma looming.

Kõigepealt kirjutan pisut värvipliiatsite ajaloost (info on kogutud wikipedia ja Google otsinguga) ja siis vaatame kuidas neid kasutada ja toome välja ka mõningad nipid.

Värvilisi pliiatseid võid soetada endale, mistahes kauplusest või Kunst ja Hobi ja Arte poodidest.

Ajalugu

Värvipliiatsite ajalugu ulatub tagasi 16. sajandisse, mil itaallane Federico Faber Castell hakkas tootma pliiatseid, mis koosnesid puitümbrisest ja pliiatsi sees olevast värvilisest pastast. Esialgu kasutati neid pigem kirjutamiseks kui joonistamiseks.

Erinevaid värvipliiatsite tüüpe hakati leiutama 19. sajandil. Siiski olid need värvipliiatsid üsna kallid ja neid kasutati pigem professionaalsetes joonistamisringkondades kui laiema tarbijaskonna seas.

Uued tehnoloogiad ja materjalid, mis muutsid värvipliiatsite tootmise odavamaks ja laialdasemalt kättesaadavaks, tulid turule 20. sajandil. Ameerika ettevõte Binney & Smith võttis kasutusele kaubamärgi “Crayola” ja hakkas tootma värvilisi vahapastakaid, mida hakati kasutama laste joonistamis- ja värvimisvahenditena. 1960. aastatel esitleti ka mitmevärvilisi pliiatseid, mis muutsid joonistamise veelgi loomingulisemaks.

Tänapäeval on värvipliiatsid laialdaselt kasutusel nii professionaalsete kunstnike kui ka harrastajate seas ning neid toodetakse erinevates kvaliteetides ja värvitoonides. Pliiatsid on muutunud populaarseks ka täiskasvanute värvimisteraapiana, kus inimesed värvivad erinevaid kujutisi ja mustreid.

Ise kasutan Flying Tiger poest ostetud “Malebog Colouring book” raamatut. Sarnaseid raamatuid võib leida, mistahes raamatupoodidest.

Lisateadmised värvipliiatsite kohta

Värvipliiatsid võivad olla erineva kvaliteediga. On olemas odavamaid pliiatseid, mida kasutavad sageli lapsed joonistamiseks ning kõrgema kvaliteediga pliiatseid, mis on eelkõige professionaalsete kunstnikke kasutuses. Kvaliteetsemad pliiatsid on tavaliselt ka kallimad, kuid neil on seetõttu ka parem pigmentatsioon ja pikem kestvusaeg.

Värvipliiatsid võivad olla samuti olla ka erinevat tüüpi. On olemas tavalisi pliiatseid, akvarellpliiatseid, õlipõhiseid värvipliiatseid ja palju muud. Igal tüübil on oma eelised ja sobivus erinevatele joonistamisstiilidele (erinevatest pliiatsi eelistest ja sobivustest tuleb juttu järgmistes artiklites). Ära ei saa unustada ka seda, et värvipliiatsite kasutamise juures on oluline roll ka paberil. Mõned paberitüübid sobivad värvipliiatsitega paremini kui teised. Näiteks on n-ö karedam paber parem kui sile paber, kuna paberitekstuur võimaldab pliiatsi pigmentatsiooni paremini kinni pidada.

Pliiatsid võivad olla erinevate kujudega. Näiteks on mõningad värvilised pliiatsid ümarad, samas teised on kahemõõtmelised kolmnurgad või kuusnurgad. Kahemõõtmelised pliiatsid on tavaliselt mugavamad käes hoida, kuna need ei veere laual ringi.

Kõigele lisaks, saab värvipliiatsite abil tekitada erinevaid efekte. Kasutades erinevaid toone ja neid omavahel segades saad luua uusi värve või kasutada pliiatseid jooniste varjutamiseks ja tekstuuride loomiseks.

Kuidas värvipliiatseid kasutada?

Teeme nüüd veidi juttu ka sellest, kuidas värvilisi piilatseid kasutada saab. Alljärgnevalt on kirja pandud mõned täiendavad näpunäited värvipliiatsite ja nende kasutamise kohta.

  • Vali endale sobivad pliiatsid ja harjuta. Värvipliiatsid on saadaval erinevates kvaliteetides, seega vali pliiatsid vastavalt oma vajadustele ja eelarvele. Kvaliteetsemad pliiatsid annavad parema tulemuse, kuid need on tavaliselt ka kallimad. Harjutamine on siin võtmetähtsusega, seega võta aega, et harjutada erinevaid tehnikaid ja stiile.
  • Kasuta/katseta erinevaid pabereid. Nagu mainitud, on paberil suur mõju sellele, kuidas pliiatsid käituvad. Katseta erinevaid pabereid ja leia oma lemmik.
  • Alusta kerge joonistamisega. Enne värvipliiatsitega värvimist võid soovi korral alustada kerge joonistamisega, et teha kindlaks, kus soovid erinevaid värve rakendada. Kasuta pehmet pliiatsit, näiteks 2B, et joonistada õrnad jooned, mis ei jää pärast värvimist liiga nähtavaks.
  • Loo tekstuuri kasutades eritehnikaid. Värvipliiatsitega joonistamise ja värvimise üks suuremaid eeliseid on võimalus luua tekstuuri, kasutades pliiatsi erinevaid nurki ja tehnikaid, et luua erinevaid tekstuure. Eritehnikate alla kuuluvad joonistamine, hajutamine ja segamine.
  • Ära unusta valguse mõju. Valgus mõjutab oluliselt seda, kuidas värvid paistavad. Õpi tundma valguse mõju ja kasuta seda oma töös, et luua sügavust ja mõõdet.

Lõpuks ja viimaseks – proovi uusi asju. Värvipliiatsitega töötamine võib olla lõbus ja loominguline. Kõige tähtsam on aga see, et naudiksid protsessi ja oleksid rahul lõpptulemusega.

JAGA