Intervjuu | Kunstnik Maria Välja

Intervjuu – kunstnik Maria Välja avab ukse loomeprotsessi, inspiratsiooni ja kunstniku mõttemaailma taha. Seekord ei jutusta me ühetaolist lugu, vaid anname sõna kunstnikule endale küsimus-vastus formaadis, mis pakub vahetut sissevaadet tema loomingusse.

Milline on sinu tavaline loomeprotsess alates ideest kuni valmis teoseni?

Ma ei teagi, kas mul on olemas “tavaline” loomeprotsess.. Mõned maalid sünnivad mu peas lugudena, kannavad teatud tundeid isiklikest kogemustest. Aga vahel on lihtsalt tahtmine looduses nähtud ilu paberile jäädvustada.

Kui rääkida aga klienditöödest ja illustratsiooniprojektidest, siis nende puhul on küll teatud protsess aastatega välja kujunenud. Kõigepealt püüan kliendiga suheldes võimalikult palju tema soove ja visioone teada saada, arutleda ideede üle, mis minul tema mõtetega seoses tekivad. Seejärel kogun inspireerivat pildimaterjali, fotosid ning loon projektist “kondikava”, mustandi. Sealt edasi enamasti sünnivad alusjoonistused, tindijoonistused, akvarellidega illustratsioonid ning kõige lõpus digitaliseerin kogu töö ja käin arvutis üle. Natuke oleneb ka projektist, on ka ainult digimaalitud projekte, kuid kui ressurssi jagub, siis naudin väga kõigepealt käsitsi loomist.

Kas sul on kindel rutiin või rituaalid, mida enne loomeprotsessi alustamist järgid?

Enamasti ma kirjutan ja visandan enne päris maali või joonistuse loomist. See aitab häälestuda ja visiooni korrastada.

Mõnikord pean enne loomeprotsessi algust stuudio ära koristama või näiteks maalipaletid puhtaks tegema – see teeb ruumi uuele.

Mis materjalid ja tehnikad on sulle kõige südamelähedasemad? Miks? Kuidas sa just nendeni jõudsid?

Hetkel on minu peamisteks vahenditeks akvarellid, akvarellpaber, tindipliiats.

Akvarell on selline maagiline tehnika, millega saab maalida valgust, jäädvustada säravat värvilist valgust. Selle kihiline ja õhuline olemus paelub mind. Ja samas see, et tehniliselt on akvarellmaalis lõputult arenguvõimalusi – ka pärast 10 aastat maalimist on tunne, et veel ei oska väga 🙂

Tindijoonistus kombineerub suurepäraselt akvarelliga – mulle on alati joonistamine sobinud ja see veekindel tint annab hea võimaluse luua akvarelliga koos illustratsioone.

Akvarelliga puutusin esimest korda teadlikult kokku Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali tunnis – kuigi seal veel seda sädet ei tekkinud. Säde tekkis peale kooli lõppu kui 2014-2015. aastatel õnnestus osaleda paari välismaa akvarellikunstniku koolitusel. Need avasid selle tehnika sügavuse ja ilu.

Kuidas sa tead, millal kunstiteos on valmis?

Kunstnikuna töötades peab selles tekkima lihtsalt vilumus – ei saa klienditöid lõputult viimistlema jääda, sest muidu muutub töö tegemine minu enda kuluks.

Üks hea hetk lõpetamiseks on see kui miski töös enam väga ei häiri 🙂

Kuidas sa lähened loomingulistele takistustele või kunstnikublokile?

Oleneb, mis seda põhjustab. Mõnikord ongi vaja minna lihtsalt jalutama, end natuke tuulutada, mõtteid korrastada ja ehk ka enda kunstiloomise keskkonda korrastada.

Teinekord on vaja aga lihtsalt pihta hakata – näiteks panen endale sihiks, et hommikul istun maha ja tegelen selle teosega vähemalt 15-30 minutit. Enamasti ongi asi lihtsalt alustamises – kui juba pihta hakata, siis hakkab nii mõte kui käsi tööle.

Mis sind kõige enam inspireerib? Kas on motiive ja/või teemasid, mille juurde sa ikka ja jälle tagasi tuled?

Mind inspireerib meie kaunis loodus ja väekad inimesed. Olen selle üsna püsivalt enda kunsti temaatikaks valinud.

Kas on mõni teos või kunstnik, kes on sind eriti palju mõjutanud? Kui jah, kuidas?

Ma ei ole kindel, kas oskan kedagi kindlat välja tuua. Mind huvitavad kunstike lood. Illustratsioonimaailmas on ilmselt minu kujunemist mõjutanud Ilon Wikland, sest kasvasin tema joonistatud piltidega üles ning need on alati mõjunud nii igapäevaselt maagilistena. Ka Tove Janssoni lugu on mulle hinge läinud.

Maalimaailmas olen olnud võlutud impressionismist ja Claude Monet’ valguse ja värvide püüdmisest. Kuigi minu kunsti stiil on teistsugune, siis valguse ja värvide elluäratamine on mul läbivalt teemas olnud.

Milline on olnud sinu teekond kunstnikuks saamisel?

See teekond on kestnud terve elu vist. Mu lasteaia lõputunnistusel seisab „Tahad saada kunstnikuks”… Seega joonistada ja maalida on mulle alati meeldinud ning kuskil sisimas on ka olnud soov kunstnikuks saamisest.

Tõsisemalt võtsin selle plaani ette gümnaasiumis kui hakkasin esialgu sõpradest ja tuttavatest portreesid joonistama ning õige pea ka tellimusena maale ja joonistusi looma.

11. klassis liitusin Pärnu Kunstide Majas Tiina Saidla kunstistuudioga (2007-2008), mis oli ette nähtud kunstikõrgkooli ettevalmistuseks. Sealt edasi läksin õppima Tartu Kõrgemasse Kunstikooli maali (lõpetasin 2012.a). Vahepeal rändasin, tegin erinevaid töid ja kui vaikselt pere looma hakkasin, siis käisin kõrvalt veel Tartu Kunstikoolis illustratsiooni õppimas. Sealt sai alguse ka suurem julgus ja reaalne siht enda kunstiettevõttega rohkem kui lihtsalt hobina tegeleda.

Eks see teekond tasapisi läheb, samm-sammult. Praegu käin enda kunstitöö kõrvalt jälle juba kolmandat aastat koolis – õpin Tartu Kunstikoolis 3D-kunstnikuks. Mulle tundub, et see ongi elukestev õpe ja arenemine, katsetamine.

Kui kaua läks aega, et inimesed sinu tööde vastu huvi hakkaksid üles näitama? Kuidas sa ise kaasa aitasid?

Huvi on suhteline 🙂 Gümnaasiumi ajal oli mul koduleht, mis oli neti.ee-s üleval ning inimesed leidsid mind ja tellisid mult portreejoonistusi ja -maale. See oli hea praktika ja taskuraha teenimise võimalus.

Mu praeguse tegevuse vastu hakati huvi üles näitama siis kui ise sotsiaalmeedias ja internetis aktiivne hakkasin olema. Üldiselt igasuguse äri ja müügi eelduseks on reklaam ja iseenda aktiivne tutvustamine.

Millised on olnud sinu kõige meeldejäävamad kogemused näitustel või kunstisündmustel osalemisel?

Mul oli suur rõõm kui Eesti Loodusmuuseum tahtis minu loomalaste piltidest enda ruumidesse näitust.

Samuti oli meeldejääv projekt 2023. aastal koostöös Kohila Keskkonnahariduse Keskusega, kui mul oli võimalus luua kogu nende uue püsiekspositsiooni kujundus ja selle jaoks pea sada illustratsiooni.

Mis on sinu jaoks olnud kõige suurim väljakutse kunstnikuna?

Leida see eneseusk ja väljund, et kunstnikuna päriselt leib lauale tuua.

Millised on sinu tulevikuplaanid ja unistused seoses kunstiga?

Areneda, maalida, joonistada. Loodan, et saan tegeleda kunstis nende teemadega, mis mind huvitavad ja selle kaudu tuua inimeste ellu rõõmu, ilu, teadmisi.

Kuidas sa näed kunsti ja tehnoloogia suhet ning kas see on mõjutanud sinu loomingut?

See kunsti-tehnoloogia maailm on nii suur ja lai, et püüan mitte sellele liialt mõelda. Kuna olen ise värskelt koolis 3D kunsti eriala lõpetamas, siis loodan enda loomingut ka selles suunas arendada-rakendada. Digijoonistamine-maalimine on ka arvestatav osa mu tööst. Tehnoloogia teeb paljusid aspekte kunstiloomises lihtsamaks, mõistlikumaks, aga sellega ei tohiks üle pingutada. Miski ei kaalu üle värv-pintsel paberil maalimise tunnet 🙂

Mis sulle kunstnikuna praegusel hetkel kõige rohkem elevust tekitab?

Suurte lillede maalimine, maalimine-joonistamine enda rõõmuks, ilma et end liiga kammitseda laseks kliendi ootustest.

Kui sa saaksid koostööd teha mõne kunstniku või organisatsiooniga, kes see oleks ja miks?

Teeksin rõõmuga koostööd kunstnike-organisatsioonidega, kelle südameasjaks on keskkonnahoid ja -haridus, looduslähedased eluviisid.

Kokkuvõtteks
 

Loodame, et Intervjuu – kunstnik Maria Välja pakkus sulle uusi mõtteid ja inspiratsiooni.

Selleks, et saaksid tutvuda rohkem Maria Välja tegemistega, külasta julgelt tema kodulehte. Lisaks saab loodusust armastava ja akvarellidega tegeleva kunstniku toodetega tutvuda mitmes erinevas poes, mille nimekirja leiad samuti tema kodulehelt.

JAGA