Kuidas alustada kunstiga tegelemist?

Kunst on väljendusviis, mis võimaldab inimestel jagada oma mõtteid, tundeid ja ideid. Kui oled kunsti maailmas alles algaja, võib see tunduda hirmutav ja keeruline. Siiski ei pea see olema üle jõu käiv ülesanne. Käesolevas artiklis jagame praktilisi nõuandeid ja ressursse, kuidas alustada kunstiga tegelemist, kuid tähele tuleb panna, et käesolev artikkel on pigem üldisem suurem kokkuvõte. Kõiki nimetatud samme saad edasipidi lugeda ka pikemalt ja täpsemalt.

Miks üldse kunstiga alustada? Enne kunstiga alustamist on kasulik antud küsimusele mõelda ja teha endale selgeks miks sa soovid sellega tegeleda.
Kunst võib pakkuda mitmeid eeliseid:

  • Eneseväljendus
    Kunst võimaldab sul jagada oma mõtteid ja tundeid viisil, mis on ainulaadne ja isiklik.
  • Loovuse arendamine
    Regulaarne kunstiga tegelemine aitab arendada loovust ja probleemilahendusoskusi, mis on kasulikud igas eluvaldkonnas.
  • Stressi vähendamine
    Loominguline tegevus võib olla suurepärane viis stressi maandamiseks ja vaimse heaolu toetamiseks.
  • Uute oskuste omamine
    Kunsti kaudu saad õppida uusi tehnikaid ja avastada oma loovuse erinevaid külgi.

Kuid kuidas alustada kunstiga tegelemist? Lähme ja uurime seda nüüd pisut täpsemalt.

1) vali kunstivorm

Kunst on lai mõiste, mis hõlmab mitmeid erinevaid vorme ja tehnikaid. Oluline on leida kunstivorm, mis sind tõeliselt huvitab. Siin on mõned populaarsed kunstivormid, mida kaaluda:

  • Maal: akrüül, õli, vesivärvid – maali tehnikaid on palju, ja igaühel neist on oma eripära.
  • Joonistamine: pastell, pliiats, süsi – joonistamine on suurepärane viis oskuste arendamiseks ja loovuse väljendamiseks.
  • Skulptuur: keraamika, savi, metall – skulptuur pakub füüsilist lähenemist kunstile ja võimaldab luua kolmemõõtmelisi teoseid.
  • Digitaalne kunst: graafika, 3D modelleerimine – digitaalsed tööriistad avavad uued võimalused loominguks ja katsetamiseks.
  • Fotograafia: portree, loodus, dokumentaal – fotograafia võimaldab jäädvustada hetki ja jagada oma vaadet maailmale.
2) varustus ja materjalid

Selleks, et kunstiga alustada, ei pea sa koheselt soetama kalleid materjale. Eriti algajana on soovitatav alustada lihtsatest ja odavatest materjalidest. Alljärgnevalt toon välja mõningad soovitatavad töövahendid, mis võiksid vähemalt põhiliselt olemas olla. Seda, mida kõike üks algaja kunstnik endale vajab, leiad ka konkreetset artiklist, mis kannab pealkirja “Mida algaja kunstnik endale vajab?“.

  • Maalimise jaoks:
    • Akrüülvärvid: kiirelt kuivavad ja paindlikud
    • Lõuendid/paberid: eelnevalt valmistatud lõuendid või paberid, mis annavad algajale mängimisruumi.
    • Pintslid: erineva suuruse ja kujuga, et saavutada erinevaid efekte.
  • Joonistamiseks:
    • Paber: erinevad paberitüübid, sealhulgas sketšipaber ja akvarellipaber.
    • Pliiatsid: erinevad kõvadusega harilikud ja/või värvipliiatsid.
    • Kustutuskummid: erinevat tüüpi kustutuskummid, et katsetada ja õppida.
  • Skulptuuri jaoks:
    • Savimaterjal: keraamika või modelleerimissav.
    • Tööriistad: väikesed tööriistad skulptuuride modelleerimiseks ja detailide lisamiseks.
  • Digitaalseks kunstiks:
    • Arvuti: sobib mistahes arvuti, kuhu on võimalik peale tõmmata digitaalse kunsti jaoks olulised rakendused.
    • Graafikalaud: digitaalse joonistamise jaoks vajalik, ent vajadusel saab hakkama vaid arvuti ja hiirega.

Soovitatav lugemine

Olen kirjutanud varasemalt erinevatel teemadel, sealhulgas ka akrüülvärvidest, akvarellidest, paberitest, pliiatsitest ja kunstivahenditest. Lugemiseks vajuta vastava pealkirja peale allpool.

3) harjuta regulaarselt ja inspiratsioon

Nagu igasuguste oskuste puhul, on praktika kunstis ülioluline. Seetõttu on soovitatav seada endale regulaarne harjutamisaeg. Hea on kasutada ka kindlalt paika pandud struktuuri, mis aitab harjutamisele hästi kaasa. Alljärgnevalt on mõned ideed, kuidas oma loomingulist harjutamist struktureerida:

  • Igapäevased joonistamisharjutused ehk proovi iga päev joonistada või maalida vähemalt 15 minutit. Oluline on leida aega enda jaoks ja praktiseerida oma oskusi.
  • Kunstipäevik ehk tee endale spetsiaalne kunstipäevik, kuhu saad teha märkmeid ja katsetada uusi tehnikaid. See aitab jälgida oma arengut ja katsetada ideid.
  • Osale kunstikursustel ehk leia kohalikke kursusi või veebikursusi, mis aitavad sul uusi oskusi õppida. Kursustel osalemine on suurepärane võimalus õppida teistelt ja saada tagasisidet oma tööde kohta.

Kuidas alustada kunstiga tegelemist paneb kindlasti mõtlema ka sellele, et kust ma leian inspiratsiooni jms. Kõige parem viis inspiratsiooni leidmiseks ja teadmiste täiendamiseks on uurida erinevaid kunstnikke ja kunstivoolusid. Näiteks võid sa julgelt uurida ka Art of A enda tegemisi teistes sotsiaalmeediakanalites, kus ta paneb üles nii uusi teoseid, tööprotsesse kui ka tutvustusi. 

Olen kirjutanud varasemalt ka ühe artikli, kuidas või kust inspiratsiooni leida. Soovitatav on seda lugeda. Antud artiklit saad sa lugema asuda siit.

Nagu ma eespool kirjutasin on hea võimalus ka inspiratsiooni saada uue teose või oma stiili leidmiseks, kui uurid pisut kunstiajalugu. 

Soovitatav lugemine

Olen kirjutanud varasemalt erinevatel kunstisuunade ja vormide teemadel. Toon välja mõningad artiklid, mida saaksid uurida. Lugemiseks vajuta vastava pealkirja peale allpool. Toon igast teemast välja 2 artiklit, teisi saab lugeda leides need vastava rubriigi alt.

4) ole kannatlik ja nauti protsessi

Kunsti loomine on teekond, mitte lõplik sihtkoht, ja see teekond on täis avastusi, eneseväljendust ja arengut. Iga pintslitõmme, värvilaik ja detail, mille oma töösse paned, on osa sinu isiklikust kasvamisest kunstnikuna. See protsess nõuab kannatlikkust ja avatud meelt, sest iga samm, mille astud, aitab sul paremini mõista nii enda loomingulist stiili kui ka tehnikaid, mida kasutad. Ükski teos ei ole kunagi “täiuslik,” ja see ongi osa loomise võlust – alati on midagi uut, mida õppida ja avastada. Kui sa eksid, ära heitu; see on loomulik osa õppimisest. Iga eksimus on tegelikult varjatud võimalus, mille kaudu saad oma oskusi lihvida ja uusi tehnikaid proovida, katsetades julgelt uusi värvikombinatsioone, stiile või teemasid.

5) tagasiside

Oluline on ka suhtumine tagasisidesse, olgu see positiivne või negatiivne. Positiivne tagasiside võib kinnitada sinu valitud suunda, kuid just negatiivne tagasiside on see, mis sageli aitab sul avastada arengukohti. Ära võta negatiivset kriitikat isiklikult ega lase sel end peatada – see on väärtuslik õpetus, mis juhib sind edasi. Analüüsi tagasisidet, võta aega oma teose uuesti üle vaatamiseks ja vajadusel paranda, mida annab. Kui teose kallal enam töötada ei saa, mõtle, kuidas saad seda teadmist rakendada oma järgmises töös. Võta iga kriitiline märkus kui võimalust õppida, mõeldes läbi, mida saaks järgmisel korral teha teisiti, et saavutada soovitud tulemus. Kunst on pidev arenguprotsess ja iga teos on samm edasi, mis viib sind lähemale oma kunstilise visiooni täitumisele.

Kokkuvõte

Alustamine võib olla hirmutav, kuid kunstimaailma sisenemine on tasuv ja inspireeriv kogemus. Järgides ülaltoodud samme ja ideid, saad luua tugeva aluse oma kunstiteele. Pea meeles, et peamine on nautida loomeprotsessi ning leida oma ainulaadne hääl ja stiil. Nüüd on aeg haarata pintslid, pliiatsid või muud materjalid ning alustada, sest nüüd sa tead kuidas alustada kunstiga tegelemist!

JAGA