kunstiteoste säilitamine

Kunstiteoste säilitamine oluline, sest kunstiteos on väärtuslik investeering, olgu see siis perekonnapärand, isiklik hobi või kallihinnatud ost. Aja möödudes aga võivad maalid kahjustuda keskkonnategurite, ebaõige käsitlemise ja hoolduse tõttu. Õnneks on olemas meetmed, mida saab rakendada, et tagada kunstiteoste pikaealisus.

Selle artikli eesmärk on pakkuda teile viis erinevat nõuannet kuidas oma kunstiteoseid säilitada ja puhastada selliselt, et nad säilitaksid oma kauni välimuse.

  • Vali sobivad keskkonnatingimused

Kunstiteoste säilitamine nõuab õigeid keskkonnatingimusi. Enamasti armastavad maalid stabiilset keskkonda, mistõttu on oluline hoida neid eemal otsesest päikesevalgusest ja äärmuslikest temperatuuride muutustest. Saab öelda, et ideaalne temperatuur maalidele on umbes 20 kraadi koos niiskustasemega milleks on 40–50 protsenti. Kõige kergem on säilitada maale ruumis, kus ei esine suuri temperatuurikõikumisi ning ka päikesevalgust peale ei paista.

  • Õige raamimine

Hea võimalus on maale hästi säilitada on kasutada ka kvaliteetseid pildiraame, mis mitte ainult ei täiusta sinu teoseid vaod kaitsevad ka tolmu, niiskuse ja otsese valguse eest. Soovitan valida raamid, mis ei sisalda kemikaale ning on tehtud naturaalselt puidust eelkõige. Samuti on oluline vältida ka maali paigutamist otse seina vastu, mistõttu tasuks jätta seina ja maali vahele väikene vahe. 

  • Regulaarne puhastamine

Väga oluline on ka oma maale regulaarselt puhastada ehk eemaldada neilt tolm ja mustus. Selleks on soovitav kasutada mõnda pehmet harja või miks mitte mikrokiudlappi, millega on võimalik kogu pinnalt kogunenud tolm õrnalt eemaldada. Vältida tuleks aga tugevat hõõrumist või mistahes kemikaale, mis võivad maali värvikihti rikkuda.

  • Õige hoiustamine

Kui teosed ei ole juhuslikult eksponeeritud, tasuks neid hoida aga võimalikult korralikult. Võimalusel tuleks maale hoida horisontaalselt, eriti suuri teoseid. Lisaks peaks maalide hoiustamisel arvestama ka teiste teostega, et vältida omavahelist hõõrdumist. Selleks soovitan kasutada teoste vahel vanu paberajalehti või mullikile, mis kaitseb nii hõõrdumise kui ka muude kahjustuste eest.

  • Professionaalne restaureerimine

Kui märkad, et teos hakkab vananema või on mingil määral kahjustuda saanud, siis ära karda pöörduda mõne professionaalse restaureerija poole. Kunsti restaureerimine on delikaatne kunstivorm, mis nõuab spetsiaalseid oskusi ja kogemusi. Siinjuures toonitan, et ära proovi ise maali parandama hakata (kui sul puuduvad oskused), sest võib juhtuda, et teed suure karuteene. Kogenud restaureerija saab hinnata aga kahjustuste ulatust ja teha vajalikke parandusi, andes kunstile uue elu.

JAGA