AKRÜÜLVÄRVILE PABERID

Sa oled algaja kunstnik, kes tahab katysetada akrüülvärve aga seda paberi peal? Sa oled teadlik, et sa saad neid pabril kasutada, aga ei leida endale sobiliku.
Annan sulle väikese ülevaate algusest lõpuni koos mõne nipiga, et sa saaksid alustada ja leida endale meelepärased paberid akrüülidele.

Paberi ajalugu, sünnist tänapäevani

Paberi sünnimaaks peetakse Hiinat, kus see leiutati juba 105. aastal. Algselt kasutati paberi toorainena kanepikiude, hiljem aga ka lina, džuuti, bambust ja muid taimseid materjale.  Paberi valmistamise tehnoloogia levis Hiinast Koreasse, Jaapanisse ja Indiasse. Euroopasse jõudis paberi valmistamise kunst 8. sajandil Araabia maade kaudu. Esimesed paberiveskid rajati Hispaaniasse ja Itaaliasse 11. ja 13. sajandil. Paberitootmise tehnoloogia jäi kuni 18. sajandini praktiliselt samaks, kusjuures tooraineks olid peamiselt linased kaltsud.

Kuna 14. sajandist alates hakkas nõudlus uue kirjutusmaterjali järele kiiresti tõusma, siis paber kui tunduvalt odavamalt toodetav materjal, tõrjus aegamisi varem kirjutusmaterjalina tuntud pärga-mendi välja. Paberi laialdasele kasutuselevõtule aitas kaasa ka trükikunsti leiutamine 15. sajandi keskel. Kuna järjest suurenev trükitavate raamatute hulk nõudis paberitootmise tehnoloogia täiustamist, leiutati umbes 1680. aastal Hollandis paberikiudaine jahvatamiseks hollander, mis kiirendas paberi tootmist ja aitas toorainet kokku hoida.

19. sajandil tehti paberivalmistamisel olulisi edusamme, mis panid aluse tänapäevasele tehno-loogiale. 1799. aastal patenteeriti paberivalmistamise masin, mis ammutas paberimassi pidevalt liikuvale sõelale, moodustades paberilindi. Paberitootmismasinad hakkasid laialdaselt levima 1830. aastatel. 1844. aastal leiutati meetod puidu kasutamiseks paberi toorainena. See muutis paberi tootmise tunduvalt odavamaks, ent halvenesid ka paberi omadused. Parema kvaliteediga paberi saamiseks hakati lisaaineid keemiliselt eemaldama, jättes alles tselluloosikiud.

Need leiutised ja tehnoloogilised edusammud muutsid paberi tootmise kiiremaks, efektiivsemaks ja odavamaks, luues aluse paberi kui masstoodangu tootmiseks.  Tänapäeval on paber üks enim kasutatavamaid materjale maailmas, mida toodetakse puidust ja taimsetest kiududest ning kasutatakse kirjutamiseks, pakendamiseks ja paljudeks muudeks otstarveteks.

Akrüülpaberid – mis see on?

Akrüülvärvi paberid erinevad oluliselt teistest paberitest, kuna paberitootjad valmistavad akrüül-pabereid spetsiaalselt akrüülvärvidega maalide tegemiseks. Tänu sellele on nende omadused optimeeritud akrüülvärvide toimimise jaoks ning suurendavad nende vastupidavust.

Akrüülpaberi peamine omadus või isegi eelis on ilmselt selle tekstuur. Enamikul akrüülpaberitel on reljeefne kangasarnane muster. Olemas on ka paberid, mille pind on sarnane akvarelli-paberiga. Akrüülpaberitel on tavaliselt helebeežikas toon ja need on valmistatud kvaliteetsest tselluloosist. Kusjuures tuleb mainida, et akrüülpaberid on tavaliselt pisut raskemad ja taluvad paksu ning korduvat akrüülvärvi pealekandmist.

Vahel ehk küsid, kas valida lõuend või paber? Mina ütlen, et valik on sinu, ent paber on kordades soodsam. 

Lõuendite hind võib algajatele kindlasti hirmutav tunduda. Paberi soodsam hind teeb akrüül-maalimise algajale meeldivamaks, samuti ei pea nii palju muretsema ka n-ö “värvi raiskamise” või kalli lõuendi rikkumise pärast. Samuti sobib see paremini kiirete visandite tegemiseks. Kuid akrüül-paber sobib ka täismahus maalide jaoks ning hiljem saab soovi korral oma valmis teosed kinnitada plaadile või raamida, et anda neile rohkem tugevust ja kaitset. 

Akrüülpaberit on samas ka palju mugavam kaasaskanda, kuna see on vähem kohmakas, mis muudab selle atraktiivseks kunstnikele, kes käivad tundides või vabaõhu maalikunsti seansidel. Maale on paberil ka palju lihtsam säilitada või saata, kuna need võtavad vähem ruumi. Veel üheks akrüülpaberi eeliseks on see, et see ei vaja eelnevat töötlemist. Need paberid sisaldavad juba vajaminevat töötlust ja tagavad akrüülvärvide parima toimimise.

Näiteks on võimalik erinevaid akrüülpabereid leida endale Kunst ja Hobi e-poest kui ka kohapealt.  Samuti võib erinevaid akrüülvärvide jaoks mõeldud pabereid leida Arte kunstipoest. Antud kunstipoes on võimalik pabreid soetada ka üksikute lehtedena.

Kui küsid, kas sa pead akrüülidega maalima ainult akrüülpaberil, siis vastus on ei. Akrüülvärvide võlu seisneb nende võimes toimida peaaegu igal pinnal. Seega pole sul tingimata vaja kasutada akrüülvärve just akrüülvärvipaberil.

Akrüülpaberil on aga oma eelis – selle disain on loodud töötama sujuvalt akrüülvärvidega ilma eelneva ettevalmistuseta või kruntimisvajaduseta. Ajast, mil akrüülvärv leiutati, on kunstnikud maalinud erinevatele pindadele – alates akvarellipaberist kuni vanade papitükkideni.

Kasutatud allikad

History of paper. (5. aprill 2024). Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_paper

Paber. (21. aprill 2023). Wikipedia. https://et.wikipedia.org/wiki/Paber

Tanith Hindley. (2021). How to Choose the Right Acrylic Paper. Bromleys Art Supplies. https://www.artsupplies.co.uk/blog/how-to-choose-the-right-acrylic-paper/#acrylic-paper-range

Kunst ja Hobi. Õli-, akrüülpaberid ja plokid. https://kunstjahobi.ee/est/painting-decorating/materials/paper-cardboard-cards/oil-and-acrylic-pads.html

Arte. Kunst ja hobi. Kunstipaberid ja plokid. https://www.arte.ee/et/c/kunstipaberid-ja-plokid

JAGA